Kategórie
 
 
 
 
 
 

Ako ušetriť aj bez umývačky riadu?

Blog
Napísal Monika Greňová
30.10.2024

Ešte ste nepodľahli čaru umývačky riadu? Alebo máte jednoducho  stále dosť tých kúskov, ktoré si vyžadujú ručné umývanie?

Ani ono nemusí byť nočnou morou, ak zvolíme vhodný postup. Každému je asi jasné, že z hľadiska šetrenia vody (a teda aj planéty a našej peňaženky súčasne) je umývanie riadu pod tečúcou vodou tou najhoršou možnosťou. Mnoho ľudí to však napriek tomu praktizuje. Predstava toho, ako sa snažia umyť ďalší tanier vo vode, v ktorej sa rozpustila mastnota z niekoľkých hrncov, je pre nich príliš odstrašujúca na to, aby sa zamýšľali nad ekológiou či ekonómiou. Nikto z nás si nechce rannú kávu zalievať do šálky s usadenou špinou z celej dávky riadu – no ak dodržíme niekoľko zásad, môžeme si užívať čistý riad aj šetriť.

Postupujte krok za krokom podľa stupňa zašpinenia

V ideálnom prípade sa riadom zaoberáme čo najskôr po zašpinení. Obyčajné zhrnutie prípadných zvyškov jedla do koša hneď po dojedení vám neskôr ušetrí mnoho námahy. Aj pripáleniny si vyžadujú predprípravu namočením, ktorá je k povrchom oveľa šetrnejšia ako drhnutie. Ak sú niektoré kusy naozaj špinavé, kvapnite na ne trošku čistiaceho prostriedku, rozotrite a po chvíli prelejte teplou vodou. Do ďalšieho umývania sa pustite až potom. Aj v prípade, že niektoré hrnce umyjete samostatne pred napustením drezu, nejaký ten liter určite ušetríte. Ďalšie ušetríte, ak drez naplníte len nevyhnutným množstvom vody – nie až po okraj. Pri ostatných kusoch postupujte logicky podľa stupňa zašpinenia – pohár od džúsu patrí do drezu skôr ako tanier od cestovín s paradajkovou omáčkou.    

Značkový čistiaci prostriedok nadnárodnej spoločnosti vs čistiaci prostriedok slovenskej výroby

A čím sa teda pustiť do samotného umývania? Väčšina prostriedkov je dnes dostatočne účinná na to, aby sa popasovala s bežnými nečistotami. Je teda na vás, či preferujete hustejšie zloženie známych značiek (Jar, Pur, Altus) alebo dáte prednosť menej hustým (napríklad Katka či Miror). Každý prípravok sa vyznačuje iným stupňom penivosti. Pre niekoho je dôležitým parametrom aj vôňa. Ak vás už omrzela najčastejšia citrónová, môžete siahnuť po pomarančovej, levanduľovej alebo mentolovej. Nezabudnite, že musíte nielen správne vybrať, ale aj správne dávkovať. Na každom prípravku si preto prečítajte vhodné riedenie.
Na záverečné opláchnutie budete chcieť pravdepodobne použiť čistú vodu. Ak doma nemáte vzácny retro drez s dvoma nádobami, pomôžte si veľkým lavórom. Umytý riad uložte do odkvapkávača zvisle (príbory rukoväťou dole, poháre dnom hore) a nechajte voľne vyschnúť. Ide o najhygienickejšie riešenie, pri ktorom sa vyhnete aj nepríjemným škvrnám.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia