Ako na vodný kameň? Hlavne lacno a ekologicky!
Žijete v oblasti s tvrdou vodou? Potom je vaším častým spoločníkom vodný kameň.
Práve v tvrdej vode sa vo väčšom množstve vyskytujú soľné minerály ako uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý, ktoré ho tvoria. Mnohí ho považujú hlavne za estetický problém. Sprchovacie kúty, vodovodné kohútiky či toalety pokryté vrstvou vodného kameňa naozaj nevyzerajú dobre, no do boja proti nemu by ste sa mali pustiť hlavne pre dobro svojich spotrebičov ako napríklad rýchlovarná kanvica, práčka a umývačka riadu, ktorým môže výrazne skrátiť životnosť.
Prírodný čistiaci prostriedok
O octe ako výbornej zbrani proti vodnému kameňu ste už možno počuli, no nedali ste mu šancu kvôli nie príliš príjemnej vôni. Chemické látky v čistiacich prostriedkoch, ktoré používate, však často škodia nielen vám a vašej rodine, ale aj celej planéte. Na trhu síce sú aj prírodné a ekologické čističe, no cenou sa obyčajnému octu jednoducho nemôžu vyrovnať. A jeho zápach, ktorý vám tak vadí, sa zvyčajne dá veľmi ľahko vyriešiť. Tak čo? Skúsite to?
Najjednoduchšie si účinky octu overíte na rýchlovarnej kanvici. Stačí zmiešať ocot a vodu v pomere 1:1 a nechať prevariť alebo nalejte ocot do štvrtiny objemu kanvice, nechajte hodinu pôsobiť a až potom dolejte vodu a prevarte. Následne kanvicu prepláchnite a vyvarte s čistou vodou. Ocot vám poslúži aj v umývačke riadu. Okrem usadenín vodného kameňa odstráni aj rôzne pachy, ktoré sa z nej môžu časom šíriť. Existuje niekoľko spôsobov, ako ho použiť. Nalejte ho do misky a položte do stredu spodného koša alebo ocot nalejte priamo na dno prázdnej umývačky. Spustite umývačku bez umývacieho prostriedku, najlepšie v cykle, ktorý používa horúcu vodu, čím sa znásobia dezinfekčné účinky čistenia.
Voňavá a čistá bielizeň
Skvelým pomocníkom je ocot aj pri praní. Postará sa o vašu práčku aj bielizeň. Na čistenie práčky od vodného kameňa vlejte hrnček octu do priehradky na prací prostriedok alebo priamo do bubna práčky a spustite prací cyklus bez bielizne. Ak nechcete púšťať práčku naprázdno, môžete ocot pridávať aj ku každému bežnému praniu – dve lyžice do priehradky na aviváž. Práčku bude chrániť pred vodným kameňom a bielizeň zmäkčí a zbaví baktérií. V prípade bielej bielizne pôsobí ako bielidlo, pri farebnej sa zase postará o oživenie a zafixovanie farieb.
Extra jednoduché použitie pre skvelý čistiaci efekt
Pokiaľ ide o kúpeľňu a záchod, najčastejšie bojujeme s vodným kameňom na vodovodných kohútikoch, sprchovacích kútoch a záchodových misách. Okolo vodovodného kohútika skúste obtočiť handričku namočenú v octe. Ak vodný kameň nezmizne sám po hodine pôsobenia, povrch kohútika jemne drhnite handričkou s novou dávkou octu. Steny sprchovacieho kúta postriekajte rozprašovačom a prečistite handričkou. Pri záchodovej mise to máte najjednoduchšie – šálku až dve octu vlejte do misy večer a ráno iba jemne vytrite kefou. Účinky octu môžete vo väčšine prípadov ešte posilniť pridaním jedlej sódy. Ak pridáte aj esenciálne oleje, napríklad eukalyptový, citrusový alebo levanduľový, vyriešite aj špecifický zápach. Okrem alternatívneho riešenia z prírodných zdrojov je osvedčeným čistiacim prípravok na odstránenie vodného kameňa - Pulirapid a IO Splendo. Ružová varianta je s prídavkom octu pre dokonalý lesk vašich batérii a keramiky. Pri používaní postupujte vždy podľa návodu na používanie a neprekračujte dobu pôsobenia čistiaceho prípravku. To platí aj pri používaní prírodných alternatív. Kyslé prostredie môže narušiť chromované časti hlavne batérii. Myslite na to pri každom upratovaní.
Do lesknutia!