Aj k zubárovi sa dá ísť bez strachu
Patríte k odontofobikom? Že neviete, čo to je? Tak inak – predstavte si, že vám v kalendári svieti poznámka „termín u zubára“. Aké pocity to vo vás vyvoláva? Mierna nepohoda či túžba nech je to čo najskôr za vami sú úplne prirodzené, málokto chodieva do zubnej ambulancie s nadšením.
Ak vás však premôže totálny pocit paniky čo i len pri pomyslení na zubný zákrok alebo nástroje, ktoré sa pri ňom používajú, nedokážete sa ho zbaviť ani po zákroku alebo termín rovno zrušíte, pretože strach vám nedovolí absolvovať ho, je možné, že odontofóbiou naozaj trpíte. Extrémny strach zo zubárov má negatívny vplyv nielen na stav vášho chrupu, no rovnako ako iné úzkostné poruchy môže zhoršovať aj váš spánok a celkovú duševnú pohodu. S odontofóbiou vám pomôže pravdepodobne iba odborník, no ak vás trápi iba „obyčajný“ strach, skúste niektorý z nasledujúcich tipov.
Na úvod by bolo dobré zistiť, čo vám vyhovuje viac. Niektorí ľudia preferujú, ak majú o zákroku čo najmenej informácii, aby sa ich bujná fantázia nemohla pustiť do spriadania hororových scenárov, iných premôže práve strach z neznámeho. Porozprávajte sa so svojím zubárom a požiadajte ho, aby vám vysvetlil, čo presne sa bude diať, alebo naopak, zatvorte oči, otvorte ústa a vypnite sa. K tomu vám môže pomôcť aj obľúbená hudba. V dnešnej dobe technických vychytávok ako sú napríklad bezdrôtové slúchadlá zubár ani nemusí vedieť, že zvuk vŕtačky nepočujete.
Úprimný rozhovor napomôže obom stranám
Niekedy pomôžu detaily. Človek nedokáže myslieť na dve veci súčasne. Skúste sa namiesto zákroku, ktorý práve prebieha, sústrediť na nejakú maličkosť. Možno vás zaujme dizajn škatuľky, z ktorej si vyberáte papierové vreckovky. Zapojte všetky zmysly, predstavte si, ako sa vtáčiky na škatuľke začínajú hýbať, ako štebotajú, v mysli sa dotknite ich jemného peria. Svoje úvahy ďalej rozvíjajte a predstavu zubára s nástrojom v ruke tak zatlačíte do úzadia. Alebo naopak – sústreďte sa na zubára. Ak ste sa niekedy stretli so strachom vystupovať pred publikom, možno vám už niekto dal podobnú radu – vyberte si jedného z ľudí pred vami a predstavte si ho v nejakej komickej situácii, ktorá ho pred vami „zľudští“. Odmyslite si rúško, ktoré ma na tvári a predstavte si ho, ako sa tvári, keď zistil, že mu deti zjedli posledný kúsok obľúbenej čokolády, ktorú si šetril na horšie časy (jasné, aj zubári občas jedia sladkosti).
Divadelné predstavenie v zubárskom kresle
Alebo zvoľte rovnaký postup, ako volia rodičia pri svojich deťoch. Prítomnosť známej tváre v ambulancii môže urobiť zázraky. Budete sa cítiť istejšie, nebudete si chcieť urobiť hanbu a ešte si po ošetrení môžete za odmenu naplánovať spoločnú kávu. Dôležité je tiež dôverovať človeku, ktorý vás ošetruje. Dobrý doktor si na vás aj napriek množstvu pacientov nájde čas. Lepšie sa môžete cítiť aj po minútovej prestávke na nadýchnutie či napitie (ak to nevylučuje povaha zákroku), tak si s lekárom dohodnite tajné znamenie, vďaka ktorému bude vedieť, že potrebujete pauzu.
Syndróm bieleho plášťa nechajte na vešiaku
A na záver možno nie veľmi príjemná ale užitočná rada. Zubára navštevujte čo najčastejšie. Dospelí majú nárok na jednu preventívnu prehliadku ročne, deti na dve. Čím častejšie u zubára budete, tým menej nepríjemné zákroky vás čakajú, vďaka preventívnym prehliadkam budete mať nárok na kompenzácie platieb zdravotnou poisťovňou a ešte si aj vytvoríte predstavu „normálnosti“ či zvyku, ktorá vám tiež môže pomôcť bojovať so strachom.